Czy pompą ciepła

można chłodzić?

Wbrew tem,  co mogłaby sugerować nazwa urządzenia, pompa ciepła nie służy jedynie do ogrzewania budynku i podgrzania wody użytkowej. Jej dodatkową funkcją i zaletą wyróżniającą ją na tle innych urządzeń sanitarno-grzewczych jest możliwość wykorzystania instalacji centralnego ogrzewania do schładzania naszego domu. Prześledźmy proces odwróconego obiegu termodynamicznego. 

Jak pompa ciepła ogrzewa budynek i wodę? Proces działania.

Działanie pompy ciepła polega na współpracy czterech podstawowych elementów składowych urządzenia. Należą do nich parownik, sprężarka, skraplacz i zawór dławiący. W parowniku zachodzi proces odparowania czynnika termodynamicznego, który podczas tego procesu pobiera ciepło zgromadzone w dolnym źródle. Z uwagi na fakt, że czynnik paruje w bardzo niskiej temperaturze, jest w stanie pozyskać ciepło nawet z dolnego źródła o ujemnej temperaturze. Aby móc je wykorzystać, czynnik trafia na sprężarkę w której dochodzi do sprężania czynnika-temu z kolei towarzyszy znaczny, kilkunastokrotny wzrost jego ciśnienia i temperatury. Czynnik termodynamiczny uzyskuje tym sposobem temperaturę, którą jest w stanie oddać górnemu źródłu ciepła, by to zasiliło instalacje grzewczą. Zjawisko to zachodzi w skraplaczu. Czynnik oddając ciepło skrapla się, obniżając swoją temperaturę, a przechodząc przez zawór dławiający kilkunastokrotnie obniża swoje ciśnienie wskutek czego temperatura spada jeszcze bardziej. Jest to podstawowy proces zachodzący w obiegu termodynamicznym, na podstawie którego pompy ogrzewają nasz budynek. Potrafią one jednak coś, czego nie dokona żaden inny system grzewczy.

Odwrócony obieg-jak dochodzi do procesu schładzania domu?

Pompa ciepła może odwrócić przebieg procesu termodynamicznego, w wyniku czego skraplacz staje się parownikiem, górne źródło ciepła dolnym źródłem i odwrotnie. Sam parownik przejmuje rolę skraplacza. W praktyce oznacza to, że pompa ciepła jest w stanie obniżyć temperaturę wody zasilającej centralne ogrzewanie budynku do poziomu kilku stopni Celsujsza. Tak schłodzona woda, krążąc w instalacji podłogowej dokonuje procesu ochłodzenia naszego domu.  Nasza pompa przejmuje swoistą rolę klimatyzacji, co jest szczególnie ważne w okresie letnim.

Szybka wycena

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła?
Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną wycenę!

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.