Jak krok po kroku wybrać pompę ciepła

dopasowaną do naszych potrzeb-krótki poradnik dla inwestora

Planując zakup i montaż pompy ciepła należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które- niedopasowane właściwie- spowodują iż praca całej instalacji będzie mało wydajna i nieefektywna. Należy bowiem zdać sobie sprawę, że praca pompy w znacznym stopniu zależy od jej współpracy z dolnym oraz górnym źródłem ciepła.  Jakimi kryteriami kierować się dokonując finalnego wyboru? Sprawdźmy.

 1. Przeznaczenie instalacji
  Decydujemy się na montaż pompy ciepła, która posłuży do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej? A może zależy nam także na jego schłodzeniu w porze letniej? Pamiętajmy, że rynek producentów pomp ciepła jest w stanie zaoferować nam różne urządzenia-w tym także te, których rola ogranicza się tylko i wyłącznie do przygotowania c.w.u. Upewnijmy się, że wybrany przez nas sprzęt spełnia wszystkie funkcje, których wymagamy dla naszej inwestycji.
 2. Możliwości terenu, którym dysponujemy
  Montaż kolektora poziomego jest możliwy jedynie na dużych działkach, o określonym rodzaju gruntu. Jeśli nie dysponujemy rozległą powierzchnią lub istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolektor mógłby być zakopany w suchym gruncie jako dolne źródło zastosujmy powietrze. Przy wyborze kolektora poziomego pamiętajmy również o ograniczeniach jakie za sobą niesie-mowa tu o projekcie ogrodu i wykluczeniu w przyszłości gęstego osadzania drzew i korzeni.
 3. Nasze zapotrzebowanie na ciepło
  Projekt budowlany jasno precyzuje ilość zapotrzebowania na ciepło danej inwestycji. By odpowiednio dobrać pompę ciepła potrzebujemy także wartości dotyczącej zapotrzebowania mocy cieplnej na potrzeby podgrzania wody użytkowej, a ta jest ściśle powiązana z ilością mieszkańców danego gospodarstwa domowego.
 4. Rodzaj górnego źródła ciepła
  Jeśli w naszym domu przewidujemy używanie tradycyjnych grzejników konwekcyjnych, pamiętajmy, że współczynnik COP będzie znacznie niższy niż gdybyśmy zastosowali ogrzewanie podłogowe. Pompa ciepła jest bowiem najbardziej efektywna, kiedy współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym czyli z podłogówką.
 5. Dodatkowe wyposażenie
  Porównując ceny pomp ciepła zwracajmy uwagę na ich parametry oraz to, co dostajemy w standardzie. Sterowniki, możliwość kontrolowania pracy pompy przez Internet czy przy pomocy smartfona to opcje, które znacząco wpływają na cenę urządzenia. Istotnym kryterium jest także okres, który obejmuje gwarancja.

 

 

Szybka wycena

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła?
Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną wycenę!

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.