Pompa ciepła, dom, ogród

Pompa ciepła

jaką pompę ciepła wybrać?

Jaką pompę ciepła wybrać? Koszty związane z ogrzewaniem domu stanowią największą część każdego budżetu gospodarstwa jednorodzinnego. Ze względu na szybujące ceny gazu, problemy z przeciągającym się w czasie przyłączem, problematyczne kwestie związane z opałem i węglem, aż przez wzgląd na środowisko coraz częściej właściciele domów poszukują alternatyw. Czy w obecnych czasach mamy szansę na niezawodne w działaniu, ale i tanie w eksploatacji źródło, które pokryje zapotrzebowanie na ciepło w budynku? Tak: jest nim pompa ciepła, która poza swoją podstawową funkcją, jaką jest ogrzanie domu ma za zadanie przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jednak dobór pompy ciepła może przyprawić laika o ból głowy, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie garść najważniejszych informacji, które pomogą Ci efektownie wybrać nowoczesny i niemal bezkosztowy sposób ogrzewania domu. Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • czym są pompy ciepła,
 • jaka jest różnica między gruntową, a powietrzną pompą ciepła,
 • czy ogrzewanie pompą się opłaca,
 • ile kosztuje pompa ciepła,
 • dlaczego pompa ciepła i fotowoltaika to najlepszy duet wśród odnawialnych źródeł energii.

Spis treści:

 1. Pompa ciepła: definicja
 2. Jak działa pompa ciepła?
 3. Ukształtowanie terenu, a wybór pompy ciepła
 4. Jak dopasować rodzaj gruntowej pompy ciepła do działki?
 5. Poziomy kolektor gruntowy
 6. Pionowy kolektor gruntowy
 7. Powietrzna pompa ciepła: oszczędź już na starcie inwestycji!
 8. Różnice w użytkowaniu pompy powietrznej i gruntowej
 9. Powietrzne pompy ciepła: rodzaje
 10. Górne źródło ciepła: ogrzewanie płaszczyznowe
 11. Powietrzna pompa ciepła, a ogrzewanie podłogowe
 12. Od czego zależy moc pompy ciepła?
 13. Jaką pompę ciepła wybrać? Poznaj długoterminowe korzyści!
 14. Pompa powietrzna: ile kosztuje?
 15. Zminimalizuj koszty inwestycji w pompę ciepła dzięki dofinansowaniom!
 16. Postaw na sprawdzonych wykonawców!
 17. Jak się z nami skontaktować?

Pompa ciepła: definicja

Choć o pompach ciepła słyszał już każdy, to wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym jest to urządzenie i jak naprawdę działa. Gdybyśmy mieli skupić się na słownikowym znaczeniu pompy ciepła, napisalibyśmy, że to rodzaj maszyny cieplnej, która wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze (nazywanego dolnym źródłem) do obszaru o wyższej temperaturze (górnego źródła). I choć to prawda, definicję pompy warto poszerzyć. Jest ona jednym z najbardziej ekologicznych systemów ogrzewania domu, zaliczana do odnawialnych źródeł energii, a zatem do grupy urządzeń, która czerpie moc z całkowicie niewyczerpalnych nośników, takich jak promieniowanie słoneczne, woda, czy energia cieplna Ziemi. Dla właściciela instalacji opartej na OZE ma to niebagatelne znaczenie: wytwarza i czerpie bowiem energię na własne potrzeby, całkowicie niezależnie od dystrybutorów prądu oraz gazu. Pompa ciepła daje zatem autonomię i niezależność, a przy tym nie zanieczyszcza środowiska, tak jak ma to miejsce w przypadku instalacji grzewczej opartej na nieodnawialnych surowcach: gazie czy też węglu. Pompy ciepła są także wielofunkcyjnymi urządzeniami: mogą być nie tylko źródłem ciepła który ogrzeje dom, ale także przygotują ciepłą wodę użytkową o stałej temperaturze, a dzięki możliwości odwrócenia obiegu ich pracy mogą realizować również chłodzenie domu wykorzystując instalację ogrzewania podłogowego lub klimakonwektory.

Instalacja pompy ciepła to krok w stworzeniu domu energooszczędnego – dowiedz się więcej i sprawdź nasz artykuł – Domy energooszczędne, ile kosztuje ich budowa?

Jak działa pompa ciepła?

Instalacja pompy ciepła, dwaj mężczyźni, budowa domu

By móc zrozumieć proces działania pompy ciepła należy wyjść od rozróżnienia dolnego oraz górnego źródła ciepła. W dużym uproszczeniu dolne źródło to środowisko, z którego zostaje pobierana energia termiczna: wody podziemne, grunt, powietrze. Należy pamiętać, że nawet przy niskich temperaturach wód gruntowych, gruntu i powietrza zewnętrznego, czynnik chłodniczy obiegu grzewczego, który paruje w temperaturze minus kilkudziesięciu stopni Celsjusza jest w stanie odebrać z środowiska energię termiczną i wykorzystać ją później do ogrzewania budynku. Czym wobec tego jest górne źródło? Instalacją centralnego ogrzewania, której zadaniem jest rozprowadzenie pozyskanej przez dolne źródło energii termicznej w obrębie budynku. Sam układ pompy tworzy kilka komponentów, z których każdy odgrywa kluczową rolę dla całej instalacji: parownik, skraplacz, zawór rozprężny, sprężarka oraz instalacja w której krąży czynnik termodynamiczny. Prześledźmy ciekawy proces powstawania energii wychodząc od funkcji parownika:

 • Do odbioru ciepła z dolnego źródła dochodzi właśnie w parowniku. Dlaczego? Dzieje się tak dzięki bardzo niskiej temperaturze parowania czynnika termodynamicznego, który parując pobiera ciepło zawarte w dolnym źródle (nawet jeśli jego temperatura nie jest wysoka).
 • Odparowany wcześniej czynnik trafia do sprężarki. Jej rolą jest doprowadzenie do wzrostu ciśnienia i temperatury czynnika, poprzez proces gwałtownego sprężania.
 • Czynnik termodynamiczny posiada już określone parametry: najwyższy czas by w takiej formie, przy pomocy skraplacza oddał ciepło do czynnika grzewczego: wody. Proces oddawania ciepła do czynnika grzewczego powoduje obniżenie temperatury czynnika termodynamicznego pompy ciepła i jego skroplenie .
 • Woda transportuje ciepło czynnika termodynamicznego do zbiornika buforowego wody grzewczej, ponieważ to on zasila instalację centralnego ogrzewania. Ciepło trafia także do zbiornika ciepłej wody użytkowej. W wyniku oddania ciepła w skraplaczu, czynnik ulega skropleniu i dalej wciąż pod dużym ciśnieniem przepływa przez zawór rozprężny.
 • Kiedy ciepło przepływa przez zawór rozprężny następuje gwałtowny i szybki spadek ciśnienia, a to ma bezpośrednie przełożenie na spadek temperatury czynnika: w ten sposób trafia on z powrotem do parownika i powtarza cały obieg termodynamiczny.

Znasz już sposób działania pompy ciepła. Przed Tobą jednak decyzja o tym, jaki rodzaj inwestycji wybrać: rodzaj dolnego źródła ciepła to nie jedyna różnica między gruntową, a powietrzną pompą ciepła. Poznaj zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Ukształtowanie terenu, a wybór pompy ciepła

Zacznijmy od gruntowych pomp ciepła, ponieważ decyzja o ich wyborze może finalnie okazać się kłopotliwa dla inwestora. Dlaczego? W przypadku gruntowej pompy ciepła dolnym źródłem ciepła jest energia pochodząca z Ziemi oraz woda gruntowa. By jednak ją pozyskać konieczne są specjalistyczne odwierty, w których zainstalowane są systemy kolektorów rur polietylenowych (wymiennik pionowy) w których przepływa glikol: nośnik ciepła. Innym sposobem na pozyskanie energii jest poziomy kolektor gruntowy: w tym wariancie na głębokości 1.5 m zostaje zakopany system rur polietylenowych.

Jak dopasować rodzaj gruntowej pompy ciepła do działki?

Gruntowa pompa ciepła w wariancie poziomym czy pionowym? Decyzja zależeć będzie przede wszystkim od wielkości działki, którą dysponuje inwestor oraz od jej ukształtowania terenu, w mniejszym zaś stopniu od preferencji samego inwestora. Prześledźmy kryteria dla dwóch opcji kolektorów.

Zależy Ci na szczegółowej wycenie instalacji? Skorzystaj z szybkiej wyceny instalacji pomp ciepła ECO Comfort.

Poziomy kolektor gruntowy

Pompa gruntowa z kolektorem poziomym to opcja dla inwestorów, którzy posiadają kilkaset metrów kwadratowych działki. To jednak nie wszystko: teren musi być wyrównany, bez nachyleń czy dużych spadków. Ważne także, by działka była wolna od krzewów i drzew na etapie instalacji kolektora. Poza tym, że jest to najbardziej inwazyjna metoda montażu pompy gruntowej, nie należy zapominać również o dodatkowych kosztach w postaci pomp do przetłoczenia glikolu oraz sterowników takiego wymiennika ciepła.

Pionowy kolektor gruntowy

Kolektory pionowe nie wymagają ani precyzyjnego terenu, ani także nie ograniczają inwestora w kwestii aranżacji architektury krajobrazu tak, jak kolektory poziome. Te drugie można bowiem montować przy jednoczesnym zagospodarowaniu działki krzewami i drzewami. Gruntowa pompa ciepła z pionowym kolektorem gruntowym to dobre rozwiązanie dla właścicieli wąskich, niewielkich działek lub terenów charakteryzujących się spadkami. Tu jednak konieczne będzie wykonanie kosztownych odwiertów na głębokości wynoszącej około sto metrów.

Powietrzna pompa ciepła: oszczędź już na starcie inwestycji!

Alternatywą dla gruntowych pomp ciepła są powietrzne pompy ciepła, tzw. pompy powietrze-woda. Nowoczesne pompy ciepła tego typu z powodzeniem i bez trudności wykorzystywane są do ogrzania domu nawet przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Ich największą zaletą jest przede wszystkim brak kosztów wyjściowych w postaci budowy odbiornika ciepła dolnego źródła. W przypadku tych urządzeń źródłem dolnym jest powietrze: nie ingerują one zatem w ukształtowanie terenu i nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Powietrzną pompę ciepła możesz także dobrać bez względu na wielkość działki, którą dysponujesz: jej wybór opiera się przede wszystkim na zapotrzebowaniu budynku na energię, jego kubaturze oraz Twoich preferencjach i ewentualnych planach rozbudowy. Pompy powietrzne to obecnie urządzenia najchętniej wybierane przez przyszłych i użytkowników pomp ciepła.

Różnice w użytkowaniu pompy powietrznej i gruntowej

Między powietrznymi pompami ciepła, a ich gruntowymi odpowiednikami istnieje różnica polegająca na wpływie na stosunek energii zużytej do energii wytworzonej. Co to oznacza w praktyce? Należy pamiętać, że pompa ciepła nie wytwarza ciepła, a je przenosi. W przypadku gruntowej pompy ciepła źródłem jest ciągle stała, niezależnie od pory roku, temperatura ziemi. Nie musimy obawiać się o wahania tejże, ze względu na proces jakim jest regeneracja gruntu, możliwy dzięki niższym, jeszcze cieplejszym warstwom gruntu. Zmienne warunki atmosferyczne nie mają wpływu na glebę. Inaczej rzecz ma się w przypadku powietrznej pompy ciepła: ze względu na nierzadko dynamiczne zmiany temperatury na przestrzeni kilku dni, stosunek energii zużytej do wytworzonej będzie ulegał nieznacznym i okresowym wahaniom. Nie wpływa to jednak na sprawność pompy ciepła:

Powietrzne pompy ciepła: rodzaje

Pompa ciepła gruntowa, ogród

Podobnie jak w przypadku gruntowych pomp, tak i jeśli chodzi o powietrzne pompy ciepła istnieje pewien rodzaj ich klasyfikacji. Ze względu na rodzaj czynnika grzewczego wyróżniamy:

 • Pompy ciepła powietrze – powietrze: najczęstszy rodzaj pomp na rynku o najbardziej prostym działaniu. Pompy ciepła tego typu bazują na cieple powietrza zewnętrznego transportując je do powietrza wewnętrznego (domu). Taki system grzewczy wyposażony jest zawsze w jednostkę zewnętrzną oraz jednostkę nawiewną.
 • Pompy ciepła powietrze – woda: wykorzystać można je w dwójnasób, może być jedynym źródłem ciepła i pracować jako główne źródło lub instalację uzupełniającą np. kocioł grzewczy. W takim wariancie instalacji ciepło skraplania czynnika roboczego przekazywane jest wodzie, a nie powietrzu, tak jak ma to miejsce w przypadku pomp powietrze-powietrze. Uwzględniając jednak nasze warunki klimatyczne taki rodzaj pompy będzie wymagał dodatkowego wsparcia kotłem gazowym lub elektrycznym, albo w skrajnie trudnych warunkach pracy będzie uruchamiał wbudowaną grzałkę elektryczną.

Ze względu na budowę rynek pomp ciepła oferuje:

 • Pompy ciepła typu SPLIT: typowe urządzenia służące do pracy pomp ciepła powietrze-powietrze. W pompie ciepła typu Split rozróżniamy podział na jednostkę zewnętrzną, znajdującą się poza budynkiem oraz wewnętrzną, zamontowaną w domu, biurze etc. W jednostce zewnętrznej znajdują się: parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. Pozyskiwanie energii zawartej w powietrzu oraz odparowanie czynnika termodynamicznego gwarantuje wentylator. W jednostce wewnętrznej z kolei znajduje się skraplacz oraz pompa obiegowa, której funkcją jest tłoczenie wody do zbiornika buforowego wody wykorzystywanej w instalacji C. O oraz do zbiornika ciepłej wody użytkowej. Zaletą pomp ciepła typu Split są jej niewielkie wymiary, dzięki czemu urządzenie nie wymaga dużej ilości miejsca w pomieszczeniu gospodarczym, ale także cicha praca: komponenty, które emitują hałas znajdują się w jednostce ulokowanej na zewnątrz budynku.
 • Pompy ciepła typu MONOBLOK: tego rodzaju pompy są wielofunkcyjne. Dolnym źródłem ciepła bowiem może być w ich przypadku zarówno powietrze, jak i grunt i zawarta w nim woda. Nie wymagają one wykonania instalacji chłodniczej, w przeciwieństwie do pomp ciepła typu Split, ze względu na cechujące je szczelność i hermetyczność. Nie są także narażone na spadki ciśnienia czynnika termodynamicznego w układzie. Prostszy jest także sam montaż pomp typu Monoblok: nie wymaga on od instalatora specjalnych uprawnień do pracy z gazami chłodniczymi. Większe są jednak straty ciepła.

Górne źródło ciepła: ogrzewanie płaszczyznowe

Wiesz już niemal wszystko o dolnym źródle ciepła. By jednak pompa ciepła pracowała wydajnie i efektywnie, pokrywając Twoje zapotrzebowanie konieczne jest rozprowadzanie pobranej z obiegu energii termicznej poprzez górne źródło. W nowym budownictwie najczęściej spotykanym typem ogrzewania jest ogrzewanie płaszczyznowe zasilane wodą: zaliczamy do niego ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie sufitowe oraz ogrzewanie ścienne. Przyjrzyjmy się najbardziej powszechnemu wariantowi: gdy pompa ciepła zasila instalacje ogrzewania podłogowego.

Powietrzna pompa ciepła, a ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe z uwagi na dużą powierzchnię grzewczą (przewody, przez które przepływa woda grzewcza ukryte są w warstwie wylewki na powierzchni całego pomieszczenia) pozwala na ogrzanie całej kubatury pomieszczenia przy wykorzystaniu wody grzewczej o niskiej temperaturze. Najczęściej maksymalna temperatura takiej wody to 35 stopni Celsjusza. Dzięki takiej temperaturze, ilość energii cieplnej, którą pompa ciepła musi wytworzyć do ogrzania wody grzewczej jest znacznie niższa, niż w przypadku wykorzystania klasycznych grzejników konwekcyjnych, pracujących na znacznie wyższym parametrze rzędu 50 stopni Celsjusza. Ogrzewanie podłogowe jest także najwłaściwsze ze względu na fakt, że oddająca ciepło płaszczyzna cechuje się dużą powierzchnią (najczęściej jest to cała podłoga). Im większą powierzchnią grzeje inwestor, tym niższą temperaturę wody grzewczej może ustawić, dlatego tradycyjna podłogówka tak dobrze sprawdza się w połączeniu z pompą ciepła: wystarczającą temperaturą wody, która zasila pompę jest temperatura 35 stopni Celsjusza.

Od czego zależy moc pompy ciepła?

Odpowiedni dobór pompy ciepła jest kluczowy dla pokrycia zapotrzebowania energetycznego inwestycji, dlatego musi odbywać się pod czujnym okiem profesjonalnego projektanta, a sam montaż urządzenia w oparciu o fachową wiedzę instalatora. Doświadczeni projektanci naszej firmy poprowadzą Cię przez cały proces instalacji powietrznej pompy ciepła, wybierając dla Ciebie najbardziej optymalne rozwiązania. Jednym z najważniejszych dylematów, przed którym stają inwestorzy jest dobranie odpowiedniej mocy urządzenia. Pompę należy dobrać tak, by jej moc grzewcza była zbliżona lub równa zapotrzebowaniu budynku na ciepło. W oparciu o wielkość inwestycji (powierzchnię domu, firmy, magazynu itd.), straty ciepła dokonywane przez ściany, dach, drzwi, okna budynku, ale i zyski, zależne od ilości mieszkańców domu oraz wyczerpujące informacje odnośnie izolacji budynku, nasz wykwalifikowany pracownik jest w stanie dobrać najbardziej optymalną moc pompy i urządzenie odpowiadające zapotrzebowaniu na ciepło oraz C.W.U w Twoim domu.

Jaką pompę ciepła wybrać? Poznaj długoterminowe korzyści!

Odnawialne źródła energii cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Nic dziwnego: dzięki inwestowaniu w urządzenia czerpiące energię z natury zyskujesz znaczne oszczędności już na starcie. Zakup pompy ciepła minimalizuje koszty budowy domy już na etapie projektu nawet o kilka tysięcy złotych! Jak to możliwe? Nie uwzględniasz bowiem w planach systemu kominowego, nie musisz także dostosowywać budynku do instalacji, ani przystosowywać kotłowni. Nie czekasz także na drogie i problematyczne przyłącze gazu: uwalnia Cię to od obawy o najczarniejszy scenariusz, który spełnił się w tym roku, kiedy to spółki gazowe wstrzymały wydawanie warunków i budowy nowych przyłączy. Inwestowanie w OZE to także znaczne korzyści długofalowe: dzięki zainstalowaniu pompy ciepła nie dosięgną Cię rachunki za gaz, które w ostatnich miesiącach wzrastają o prawie 60 procent, rujnując domowe budżety. Najbardziej korzystną cenowo, jak i logistycznie jest pompa ciepła powietrze: jak już wcześniej wspomnieliśmy nie wiąże się ona bowiem z budową dolnego źródła ciepła, tak jak pompa gruntowa.

Pompa powietrzna: ile kosztuje?

Jedynymi kosztami, który ponosi inwestor decydujący się na pompy typu powietrze to koszt związany z ceną urządzenia, akcesoriami koniecznymi do instalacji oraz montażem. Inwestor nie ponosi dodatkowych nakładów finansowych związanych z przyłączami, pozwoleniem na budowę instalacji grzewczej, czy też budowę dolnego źródła. W ofercie naszej firmy znajdziesz wysokiej klasy renomowane i niezawodne urządzenia światowych liderów: marki Vaillant oraz Panasonic. Dobór pompy ciepła o określonych parametrach, wielkości oraz mocy poprzedza wnikliwa analiza Twoich potrzeb oraz charakterystyka energetyczna inwestycji.

Zminimalizuj koszty inwestycji w pompę ciepła dzięki dofinansowaniom!

Nie zapominaj o tym, że nie musisz pokrywać całości kosztów związanych z instalacją pompy ciepła w swoim domu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wychodzi na przeciw inwestorom: w ramach programu „Moje ciepło” na zakup oraz montaż pompy ciepła można uzyskać od 7 aż do 21 tysięcy dopłaty. Przyjmując, że uśredniony koszt urządzenia mieści się w przedziale 25-30 tysięcy oraz uwzględniając skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej możesz znacznie zredukować koszty całej inwestycji i skrócić czas jej zwrotu. Jeśli zdecydujesz się na duet idealny, gwarantujący Ci pełną niezależność energetyczność: pompę ciepła z fotowoltaiką, masz prawo skorzystać także z dotacji pochodzących z programu „Mój Prąd„.

Zainteresować Cię może także – Program Czyste Powietrze.

Postaw na sprawdzonych wykonawców!

Realizacja ECO Comfort, pompa ciepła powietrzna, dom wnętrze

Jesteśmy jednym z liderów na rynku związanym z odnawialnymi źródłami energii. Zaufało nam już tysiące klientów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestorów. To, co nas wyróżnia to praca na wysokiej klasy urządzeniach, możliwość konsultacji i opieka techniczna zarówno w trakcie inwestycji, jak i po zakończeniu prac. Nie składamy obietnic bez pokrycia, czego dowodem są opinie naszych inwestorów, dostępne tutaj: opinie-ECO-Comfort. W przeciwieństwie do niewielkich firm bez zaplecza technicznego, oferujemy naszym klientom przejrzyste warunki współpracy, wsparcie na każdym etapie prac, ale i gwarancję na nasze usługi.

Jak się z nami skontaktować?

Interesuje Cię dobór pompy, która będzie stanowiła efektywne źródło ciepła w Twoim domu? Nasi konsultanci w szybkim czasie odpowiedzą na nurtujące Cię pytania! Skontaktuj się z nami poprzez formularz na naszej stronie, jesteśmy także obecni w mediach społecznościowych. Zaufaj profesjonalistom: o pompach ciepła wiemy wszystko! – kontakt ECO Comfort.

Zainteresować Cię może także:

Szybka wycena

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła?
Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną wycenę!

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.