Zadzwoń
Zamknij menu
Zadzwoń
Otwórz menu
szybka wycena sprawdź
Pompy ciepła

POŁĄCZENIE DWÓCH ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ RECEPTĄ NA NIEZALEŻNOŚĆ ENERGETYCZNĄ, CZYLI O KOOPERACJI POMPY CIEPŁA Z FOTOWOLTAIKĄ

Panele fotowoltaiczne są idealnym uzupełnieniem instalacji pompy ciepła. Powód jest prosty: by móc w pełni realizować swoje funkcje pompa ciepła wymaga całodobowego dostępu do energii elektrycznej. Bez niej nie mogłaby pracować sprężarka pompy ciepła, która jest kluczowym elementem całego systemu termodynamicznego. Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej pompa będzie potrzebowała większej ilości energii elektrycznej w celu zapewnienia odpowiedniej temperatury czynnika grzewczego oraz ciepłej wody użytkowej. Tu z pomocą przychodzi instalacja fotowoltaiczna.

Fotowoltaika z pompą ciepła

FOTOWOLTAIKA-CZYM JEST, JAK DZIAŁA?

Panele fotowoltaiczne instalowane na dachach lub specjalnych konstrukcjach na powierzchni terenu pozyskują energię z promieni słonecznych. Generator fotowoltaiczny, czyli zestaw połączonych szeregowo paneli indukuje stały prąd elektryczny. Ten z kolei przepływa do falownika znajdującego się w budynku, w którym dochodzi do konwersji prądu stałego na prąd zmienny o parametrach umożliwiających jego wykorzystanie w domowej instalacji elektrycznej, dzięki czemu pokrywamy zapotrzebowanie na energię elektryczną w całym budynku. Prąd, który zyskujemy dzięki przydomowej elektrowni, może być swoistego rodzaju „paliwem” dla urządzeń grzewczych, w których działaniu niezbędna jest energia elektryczna. Takim urządzeniem jest pompa ciepła.

DUET IDEALNY: CO ZYSKAMY, ŁĄCZĄC FOTOWOLTAIKĘ Z POMPĄ CIEPŁA?

Praktyki w stosowaniu pomp ciepła do budynku jednoznacznie wskazują, że pompa ciepła jest w stanie pokryć aż do 75 procent zapotrzebowania na energię cieplną, korzystając z energii zgromadzonej w dolnym źródle. Dla inwestora oznacza to, że pozostały ułamek będzie musiał pokryć prąd pobrany z sieci elektrycznej. Zależność ta udowadnia, że jedynym zasadnicznym kosztem związanym z eksploatacją urządzenia jakim jest pompa ciepła i ogrzania nią budynku jest koszt energii elektrycznej. Dlaczego zatem nie skorzystać z pozyskania jej z odnawialnych źródeł, czyniąc swoją inwestycję całkowicie odrębną i autonomiczną pod względem energetycznym? Zyskujemy nie tylko w aspekcie finansowym, ale i ekologicznym. Takie rozwiązanie sprawia, że pozyskujemy całkowicie czystą, zieloną energię, nie emitujemy do środowiska szkodliwych produktów spalania, nie przyczyniamy się do powstawania smogu oraz pogłębiania się zmian klimatu.

DWA ŹRÓDŁA ODNAWIALNE W JEDNYM DOMU-ILE ZAOSZCZĘDZIMY?

Koszty początkowe związane z zainstalowaniem pompy ciepła i panelami fotowoltaicznymi nie należą do najmniejszych, jednak inwestor nie ponosi ich sam. Obecnie, jak i w nadchodzących kilku latach możemy skorzystać z dofinansowań prosumenckich przysługujących na instalacje związane z odnawialnymi źródłami energii takimi jak „mój prąd” lub „czyste powietrze”, które zmniejszą nasz wkład finansowy nawet o  kilka tysięcy złotych. Zwiększając wydajność energetyczną naszego domu, nie ponosimy praktycznie żadnych kosztów ogrzewania budynku, nie wiążemy się umowami z dużymi dystrybutorami gazu czy prądu, nie uzależniamy się od stale rosnących cen surowców. Decydując się na współpracę instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła zyskujemy także dodatkową przestrzeń w domu, a zatem nie ponosimy wydatków związanych z adaptacją pomieszczeń na kotłownię. W naszym projekcie nie musimy uwzględniać również kosztownej budowy kominów ani przyłączy. To wszystko ma realny wpływ na kosztorys związany z budową domu, a także w przyszłości przekłada się na realne oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

consultant

potrzebujesz wyceny?

potrzebujesz pomocy?